![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjz2u59lm74LeRc3KOQL_ZNhY6Q9EOI2G22jdc6zPVKpqGDK2NOJx3IoojHpnJj-rQbmK5_LodVHAopDu7Bwt-maK5SRbt22tr1JQHTM7h2O1uBvXTg4KsGvXXvDo9UqcXMmTm5335Szg/s200/ninis.jpg)
Στις ημέρες της τελικής φάσης του τουρνουά των Νέων στην Αυστρία ο Νίκος Νιόπλιας διατύπωνε την ανησυχία του για τον Σωτήρη Νίνη. Τον έβλεπε κουρασμένο, τον άκουγε να παραπονιέται ότι πονάει όλο του το σώμα. Και ήλπιζε ότι ο Παναθηναϊκός θα αντιμετώπιζε με μεγάλη προσοχή την περίπτωσή του, ώστε να μην πάθει ζημιά. Για ένα παιδί 17 ετών δίχως συμμετοχές σε μικρότερα πρωταθλήματα, αυτή η αλλαγή, με τα συνεχή παιχνίδια σε υψηλό επίπεδο, έκρυβε έναν μεγάλο κίνδυνο.
Οποιο και αν ήταν το πρόγραμμα που του είχε ετοιμάσει ο Παναθηναϊκός, απέτυχε. Ο Νίνης θα υποβληθεί σε εγχείριση για να απαλλαγεί από τις ενοχλήσεις στους κοιλιακούς. Πολύ κακό μαντάτο για ένα παιδί 17 ετών. Μακάρι αυτή η περιπέτεια να του κοστίσει μόνο τους 2 μήνες της απουσίας που προβλέπουν οι γιατροί. Μακάρι να μην φρενάρει την πορεία και την εξέλιξη του μεγαλύτερου ταλέντου στο ελληνικό ποδόσφαιρο.